18.09.2019 13:49

Mastopatie

Mastopatie je nezhoubné, nezánětlivé onemocnění prsu u kterého dochází k fibrocystickým změnám v tkáni prsní žlázy. Tyto změny se vyskytují v období pohlavního zrání až po klimakterium, nejčastěji mezi 35-50. Dysplastické změny v prsní žláze jsou podmíněné hormonální nerovnováhou ženských pohlavních hormonů, estrogenu a progesteronu.

 

Projevy mastopatie je charakteristický vznik cyst, bulek, zatvrdlin, přibýváním fibrózního vaziva v prsní žláze. Mezi nejčastější projevy patří zduření a nárůst zatvrdlin v prsu v druhé polovině menstruačního cyklu, často spjaté s bolestivostí prsu. Tyto zatvrdliny, bulky jsou měkké a lehce a lehce posuvné. Bolest bývá lokalizována do vrchní, vnější části prsu. V 20% postižených žen dochází k výtoku sekretu. Příznaky se stupňují před menstruaci, a vymizí společně s cyklem. Cysty ale můžou přetrvávat, jsou veliké a bolestivé.  Velké cysty lze drénovat. V některých případech se cysty vyplní vazivovou tkání. V těchto případech je nutné vyšetření vzorky tkáně nebo odstranění bulky a její histologie za účelem diferenciace mastopatie a rakoviny prsu.

 

Fibrocystické změny se mohou nacházet v normálním, bezpříznakovém prsu u žen bez subjektivních i objektivních příznaků. Diagnostika probíhá na základě palpace, ultrasonografie, mamografie. Těžká mastopatie může představovat zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu, proto je důležité pravidelné sledování a kontrola pacientky.

Léčba mastopatie je záležitosti gynekologa. Cílem léčby je zmírnit stavu napětí v prsou a opakující se cystické změny.

 

Jako doplněk léčby lze využít i Indol-3-karbinol (INDONAL®), který příznivě působí na metabolismus estrogenu a tím přispívá k vyrovnání jeho hladin.