18.09.2019 13:40

Rakovina krčku dělohy

Rakovina děložního hrdla je závažné onemocnění postihující ženy ve věku 15-45 let. Celosvětově je třetí nejčastější příčinou úmrtí, hned za rakovinou prsu a plic. Ročně je v České republice diagnostikováno 1050 až 1100 případů rakoviny děložního čípku a zhruba 350-400 žen na toto onemocnění každý rok zemře. Incidence (počet nových onemocnění na 100 000 žen) za jeden rok se u nás dlouhodobě pohybuje okolo 20. Je to jediné zhoubné onemocnění, kde je možná primární i sekundární prevence a to z toho důvodu, že je známá příčina – lidský papillomavirus.

 

Lidský papillomavirus HPV se přenáší sexuálním stykem, kdy dochází ke kontaktu s infikovanou sliznici nebo kůži genitálií. Přibližně 80% sexuálně aktivních žen se virem v určitém životním období infikuje. Ve většině případů dochází k spontánnímu ustoupení infekce, ale v 10% infekce v oblasti hrdla děložního přetrvává. Lékařské studie prokázaly, že přetrvávání viru uvnitř děložního hrdla po 25 roku života zvyšuje riziko vzniku nádorových onemocnění o 100% více v porovnání se zdravou skupinou.  Většina HPV infekcí je latentní, cytologicky ani histologicky nedokazatelná, pouze metodami detekce HPV DNA. Většina infekci u mladších žen je přechodná (80%), u starších žen je infekce spíše perzistentní

 

Lidské papillomaviry představují velkou skupinu. Je známo více než 100 typů viru, které můžou vyvolávat onemocnění kůže a sliznic. Přibližně 40 typů se přenáší při pohlavním styku nebo intimním kontaktu a může infikovat kůži pohlavních orgánů a konečníku. Některé z virů nejsou příliš rizikové, mohou způsobit pouze jednoduché nezhoubné nepravidelnosti a bradavice. Obvykle nevyvolávají rakovinové změny. Jiné, označované jako vysoce rizikové (např. virus HPV), mohou způsobit karcinom krčku dělohy, prsu a anogenitální oblasti. Do této skupiny patří více než 65 typů a přibližně 30 typů infikuje pohlavní orgány.  Statisticky nejvýznamnější jsou typy 16,18,31 a 45, které představují 80% všech infekcí. Tyto viry jsou přítomné u 90% všech karcinomů děložního hrdla.

 

Faktory, které zvyšují riziko vzniku rakoviny děložního hrdla, jsou brzký začátek pohlavního života, promiskuita, vysoký počet porodů i potratů v anamnéze, první porod v mladém věku kouření, drogy, oslabení imunitního systému a genetická predispozice.

 

Indol-3-Karbinol (INDONAL®) příznivě ovlivňuje metabolismus estrogenů. Napomáhá zabraňovat růstu nádorových buněk a podporuje naprogramovaný zánik nádorových a lidským papillomavirem změněných buněk.