2019-09-18 13:50:47

Nebezpečná estrogenová dominance a Indol-3 carbinol

Všeho moc škodí, jinak tomu není ani při nadbytku estrogenu. V současnosti je to velmi aktuální téma, která se týká nejen žen, ale i mužů. Věděli jste, že nadbytek estrogenu, může způsobit hormonální nerovnováhu končící až neplodností?
 
Dr.John Lee, jako první použil termín "estrogenová dominance", a strávil několik let hledáním příčiny ženských problémů jako je PMS, endometrióza, cysty vaječníků, děložní, rakoviny prsu, neplodnost, osteoporóza a menopauza. Na základě svých klinických zkušeností o ženském zdraví a také z publikovaných výzkumů a se dopracoval k závěru, že zdravotní problémy mnoha žen (ale i mužů) jsou způsobeny nadbytkem přítomného estrogenu. Estrogen má tři základní druhy - estradiol, estron a estriol. Estradiol kontroluje pohlavní vývoj žen, podporuje růst a funkci ženských pohlavních orgánů a sekundárních ženských pohlavních znaků a podílejí se na homeostáze minerálů kostí.
 
Navzájem od sebe nezávislé studie z USA dokazují, že Indol-3-carbinol (I3C), přítomný v brukvovitých rostlinách ovlivňuje hormonální aktivitu:
 
- vyplavuje škodlivý estradiol (když estradiol stárne, metabolizuje do tzv 16 alfa hydroxylu), který zvyšuje riziko nádorových onemocnění
 
- podporuje tvorbu nového zdravého estradiolu (tzv. 2 hydroxylu). Dělá to přes podporu tvorby jaterního enzymu, tzv. cytochromu P450, který následně podporuje tvorbu zdravého estradiolu.
 
- snižuje riziko nádorových onemocnění. Působí na snížení estrogenové aktivity tím, že blokuje hormonální receptory na hormonální závislých buňkách, v prsou a děloze.
 
Link na studie o působení I3C na hormony:
 

https://academic.oup.com/jnci/article-abstract/82/11/947/905664

https://academic.oup.com/carcin/article-abstract/12/9/1571/343632

http://cancerres.aacrjournals.org/content/54/6/1446.short

 

Přehled příznaků, které mohou být způsobeny nebo umocňovány estrogenová dominancí:

 

urychlování procesu stárnutí, alergie, bolestivá citlivost prsů, cysty v prsu, zamlžené myšlení, vyčerpanost, padání vlasů, růst chloupků na obličeji, vyšší riziko mozkové příhody, neplodnost, podrážděnost, zhoršení paměti, samovolný potrat, osteoporóza, PMS, porucha funkce štítné žlázy projevující se sníženou funkcí, rakovina dělohy, myomy, otoky, celulitida, onemocnění žlučníku a autoimunitní onemocnění, jako je lupus a thyroiditída.

 

Zdroj článku: https://www.fertility.sk/sk_SK/plodnost-a-zdravie/ako-to-funguje/estrogeny.html