2019-09-18 13:33:04

ČAGA co obsahuje jaké má účinky?

Čaga (lat. Inonotus Obliquus, slov. Ryšavec šikmý) je houba rostoucí převážně na březových stromech v chladnějším podnebí po celé severní polokouli. Na první pohled vůbec nevypadá jako houba! Vzhled však může být klamavý, protože tato zvláštní houba má četné zdravotní přínosy.

 

 1.      Podporuje imunitní systém

Čaga je bohatá na Beta-D-glukany, které pomáhají vyrovnávat odpověď imunitního systému. Čaga pomáhá v případě potřeby posílit imunitní systém, ale na druhou stranu ho zpomaluje, když je hyperaktivní. Výzkum také ukázal, že čaga aktivuje imunitní buňky zodpovědné za boj proti iniciaci rakoviny. Výzkum stále probíhá, protože jsou nutné další studie k určení celkové úlohy čagy při rakovině. Čaga se ukázala jako účinná při podpoře standardních přístupů k rakovině, jako je chemoterapie, kompenzací negativních vedlejších účinků tohoto programu.

 

 2.      Uklidňující vlastnosti

 Čaga podporuje integritu cév a poskytuje utišující vlastnosti během podráždění. To může být užitečné pro ty, kteří trpí bolestí, neuropatií a dokonce i diabetes.

 

 3.      Vředy a gastritida

 Většina vředů je způsobena bakteriemi, jako je Helicobacter pylori, takže dobře fungující imunitní systém může zasáhnout proti tomuto patogenu. Vředy mohou být uklidněné použitím čagy, v závislosti na závažnosti a pacienta.

 

 4.      Normalizování hladiny krevního tlaku a cholesterolu

 Studie ukázaly, že kyselina botulinová, která se nachází v Čaze, je schopná narušit cholesterol LDL v krvi.

 

 5.      Antimikrobiální aktivita

 V jedné studii byla zkoumána chemická charakterizace a biologická aktivita extraktů houby čagy a ta vykazovala vysokou antioxidační a antimikrobiální aktivitu.

 

 6.      Ochrana před poškozením DNA

 V jedné studii byly buňky předběžně ošetřeny extraktem ze žluté čagy a potom byly ošetřeny s H202 na vyvolání oxidačního stresu. Takto ošetřené buňky vykazovaly menší poškození než buňky, které nedostaly extrakt čagy.

 

 7.      Antivírusové vlastnosti hub čaga

 

V minulosti byly provedeny studie o antivirových aktivitách čaga hub. Ve dvou nedávných studiích například vykazovala čaga podporu proti výrazným kožním skvrnám.

 

Antioxidační vlastnosti

 

Japonské studie prokázaly, že extrakty z čagy vykázaly nejvyšší antioxidační aktivitu oproti ostatním studovaným houbám, jako jsou Agarics blazei, Ganoderma lucidum Mycelium a Phellinus linteus. V in vitro pokusech působily extrakty z čagy proti zlatému stafylokoků (Staphylococcus aureus) a Escherichia coli.

 

 1. Polysacharidy

 Čaga obsahuje v rámci svých chitinový stěn strukturální polysacharidy, které poskytují energii, zlepšují kardiovaskulární funkce, zdraví střev a jater a podporují zdravou hladinu cukru v krvi. Také se říká, že mohou zlepšit i náladu.

 

 2.Beta-D-glukany

 Beta-D-glukany jsou známé svou schopností regulovat imunitní systém. Beta-D-glukany pomáhají normalizovat hladiny cholesterolu a cukru v krvi.

 

 3. Fytosteroly

 Z fytosterolů přítomných v čaze je 45% lanosterolu, 25% inotodioly a zbývajících 30% tvoří ergosterol, Fecosterol a několik dalších. Testy in vivo a in vitro ukazují přímý účinek lanovosterolu a inotodiolu na rakovinné buňky, přičemž lanosterol přináší pozitivní účinek na virové sloučeniny. Zpomalují proces stárnutí.

 

 4.Betulín a kyselina botulinová (triterpeny)

 Betulin a kyselina botulinová jsou silné terapeutické činidla, které se v současnosti zkoumají pro jejich účinky na podporu zdravých hladin cholesterolu. Kromě jejich příznivého přínosu k udržení zdravého profilu cholesterolu se zkoumá botulin a kyselina botulinová i v souvislosti s rakovinou a viry.

 

 5. Antioxidanty

 Čaga sklerocium obsahuje masivní množství přirozeného černého pigmentu známého jako melanin, který má vysokou hladinu antioxidantů díky množství polyfenolů které obsahuje. Čaga má ve skutečnosti nejvyšší skóre ORAC (míru antioxidační účinnosti) mezi jakýmikoliv "superpotraviny".

 

 6. SOD

 SOD (super peroxiddismutáza) je dalším důležitým antioxidantem přítomným v Čaze. SOD se týká skupiny enzymů nazývaných super peroxiddismutáza. Tyto enzymy hrají důležitou roli při ochraně našeho těla proti destruktivním účinkům nekontrolované oxidace a volných radikálů. SOD účinnost se měří S-ORAC skóre.

 

7. Melanin

 Současné výzkumy říkají, že působí proti volným radikálům a také jako silný imunostimulátor. Imunitu při ozařování posiluje tím, že aktivizuje epifýzu. Melanin má vysokou absorpční schopnost, pomáhá pročišťovat a zkvalitňovat krev. Ovlivňuje zabarvení naší pokožky.

 

 

Jak si připravit čaga čaj?

 

Nejoblíbenější způsob jak konzumovat čagu je připravit si lahodný šálek čaje. Níže je uveden jednoduchý recept na čaga čaj, který si můžete připravit i doma.

  1. Můžete rozpůlit kapsli a použít extrakt.

  2. Položte jednu čajovou lžičku (dvě, pokud máte rád silnější čaj) do čajového sítka.

  3. Vložte sítko do velkého hrnku a nalijte asi 400 ml teplé vody.

  4.Nechajte čagu a horkou vodu louhovat alespoň 5 minut, ale čím déle tím se extrahuje více bioaktivních složek.

  5.Odstráňte sítko z hrnku a přidejte javorový sirup nebo med podle vkusu.

 

Zdroj:

http://www.betterhealththruresearch.com/340ResearchPapersChaga.htm

http://www.vitalne.sk/2018/01/caga-huba-super-potravina/#ixzz5NZKMp1pk

Čaga