JAK ZVLÁDNOUT MENOPAUZU?

Články a štúdie

03. května 2022

ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL|20.12.2018|12:00
Dámy, viete ako zvládnuť menopauzu?

 

Klimakterium (přechod) je přirozené období v životě každé ženy, kdy dochází ke snížené funkci vaječníků. Na ústupu je menstruační krvácení, které se postupně vytratí úplně. Žena po menopauze ztrácí schopnost otěhotnět. Menopauza začíná cca kolem 45. roku života, někdy i později či dříve. Některé ženy tímto obdobím projdou bez povšimnutí, jsou však také takové, které změny pořádně potrápí. Dostávají se do konfrontace s onemocněními, která se jim dosud vyhýbala a také příznaky, které mohou ve zvýšené míře zasáhnout i jejich psychiku. Lékaři předpokládají, že tyto nepříjemné příznaky souvisejí s nedostatkem estrogenu a progesteronu.

Příznaky: návaly horka, nevolnosti, podrážděnost, nespavost, noční pocení, špatná nálada, deprese, bolesti hlavy

Léčba

Po objevení se prvních nepříjemných příznaků a pravidelném vynechávání menstruace v tomto věku, je třeba vyhledat pomoc gynekologa, který provede pečlivá vyšetření a nastaví podle potřeby správnou léčbu. Syntetická léčba je založena na doplňování hormonů v podobě pilulek. Ženy mohou v případě zájmu sáhnout i po různých potravinových, přírodních hormonech např.: sója, různé obiloviny a zelenina. Hladinu estrogenu mohou zvýšit i potraviny s obsahem bóru či selenu, proto je třeba do jídelníčku zařadit ovoce a ryby. Jídelníčkem dokážou ženy statečně zabojovat proti nepříjemným příznakům. Ovšem ne vždy dokážeme stravou ovlivnit menopauzu jako celek.

Jak tedy zvládnout klimakterium, nechceme-li požívat hormony?

Pokud ženy nechtějí užívat hormony k léčbě klimakteria, mají možnost sáhnout po přírodních doplňcích. Vynikajícím přírodním doplňkem při zvládání přechodu je Indonal Woman®, který obsahuje 150 mg účinné látky I3C a také přírodní extrakt z brokolice a další košťálové zeleniny (zelí, kedluben, květák). Indol-3-karbinol je schopen kontrolovat aktuální stav hormonálních hladin. Zajistí, aby nedocházelo v organismu k přílišnému poklesu, vzestupu nebo kolísání hormonálních hladin. Tyto účinky se využívají k úpravě nepravidelného menstruačního cyklu a menstruačních bolestí u mladých žen a také k potlačení příznaků spojených s klimakteriem.

Období klimakteria může být pro množství žen depresivní a komplikované, je třeba si však uvědomit, že to není konec, ale nový začátek. Začátek období, během kterého se ženy konečně mohou věnovat sami sobě a vychutnávat si život plnými doušky! „Nadále však platí, že pravidelná gynekologická vyšetření jsou nejlepší prevencí“, uzavírá gynekoložka MUDr. Ilona Hegerová.

 

Více se dočtete na www.indonal.eu.

 

foto: shutterstock.com

Napsat komentář