Proč bychom měli chodit na „cyto“

Články a štúdie

03. května 2022

Proč bychom měli chodit na „cyto“

Ela Podhorská 12.12.2018

Prý jen 25% žen na Slovensku chodí na pravidelné preventivní prohlídky ke gynekologovi. Pro nás, co chodíme, nabízím vysvětlení toho, co a proč se děje při odběru cytologie. A těch ostatních 75%? Myslím, že by článek mohl být inspirací dohodnout si termín.

Cytologické vyšetření

Jeho podstatou je mikroskopické vyšetření buněk získaných lehkým stěrem z povrchu děložní sliznice. Provádí se standardně při preventivní prohlídce u gynekologa. Tato metoda diagnostiky je spolehlivá, časově nenáročná a dokáže odhalit již začínající změny na buňkách děložního čípku, či zcela malé, teprve vznikající nádory, které nejsou patrné při běžném vyšetření.

Kdy „cyto“ absolvovat?

Vyšetření děložního čípku byste měli podstoupit v polovině menstruačního cyklu, tedy asi dva dny po skončení poslední menstruace, resp. asi 10 dní od prvního dne poslední menstruace. Léčbu vaginálními přípravky je třeba vysadit dva dny před vyšetřením a noc před ním se vyhněte pohlavnímu styku.

Výsledky cytologie

Nález nelze vyhodnotit: Znamená, že ze vzorku nebylo možné provést test spolehlivě. Lékař vás vyzve k opětovnému cytologickému vyšetření, většinou po 3 měsících.

Normální nález: Většina žen má normální nález cytologie, tedy nebyly zjištěny žádné změny, které by mohly vyvolat rakovinu. Riziko vzniku rakoviny děložního čípku je minimální. Ve screeningu pokračujte nadále jednou ročně.

Abnormální nález: Znamená, že v cytologickém stěru byly zjištěny změněné buňky. Změny však většinou nejsou závažné a ani nepotvrzují rakovinu – ta bývá diagnostikována jen výjimečně. Jsou však určitým výstražným signálem a varováním, proto je třeba při abnormálním nálezu ženu pečlivě sledovat.

Podle výsledků abnormálního nálezu Vám může lékař doporučit:

Další odběr stěru děložního čípku o 3 až 6 měsíců – aby se zjistilo, zda abnormální změny v buňkách vymizely, zůstaly stejné nebo se dokonce zhoršily. V případě normálního kontrolního nálezu by měla další kontrola následovat o 6 měsíců a při potvrzení normálního nálezu stačí ženu dále kontrolovat tak, jak zdravé ženy. Naopak při opětovném nálezu abnormálních buněk lékař ženu odešle na další vyšetření.
Kolposkopické vyšetření – umožňuje podrobnější vyšetření děložního čípku pomocí speciálního přístroje podobného mikroskopu
Test na přítomnost viru HPV – aby se odhalily pacientky s vyšším rizikem vzniku rakoviny děložního čípku

Kolposkopické vyšetření

Jedná se o vizuální prohlídku krčku speciálním optickým přístrojem. Je to vyšetření, které umožňuje pozorovat změny na děložním čípku. Používá se při něm roztok kyseliny octové nebo jodový roztok, kterým se potře děložní čípek – zdravé buňky zhnědnou, abnormálně jsou bílé nebo nažloutlé. Lékař pak přístrojem podobným mikroskopu – kolposkopem – pozoruje barvu tkáně, cévní změny, ústí žlázek, přítomnost kondylomů a jiné vlastnosti. Vyšetření probíhá podobně, jako stěr z děložního čípku a pacientku neobtěžuje o nic víc, protože přístroj zůstává mimo tělo ženy.

 

Biopsie

Využívá se při cytologicky a/nebo kolposkopicky potvrzených abnormálních nálezech. Biopsie může s jistotou vyvrátit nebo potvrdit rakovinu. Lékař při ní malými speciálními kleštičkami odebere kousek tkáně velikosti asi 2 – 4 mm. Ten se poté odešle k mikroskopickému vyšetření – biopsii. Odběr tkáně probíhá podobně jako běžné gynekologické vyšetření a není při ní potřeba použít narkózu. Většina žen pocítí jen jakési mírné štípnutí. Po zákroku se může 3 – 4 dny objevovat slabé krvácení (můžete použít vložky nebo tampony) a pacientkám se doporučuje 3 dny nekoupat, pouze sprchovat a 3 dny nemít pohlavní styk

Konizace

Konizace je podobná jako biopsie, ale umožňuje zjistit, zda abnormální buňky děložního čípku nepronikly hlouběji do tkáně, zatímco biopsie často potvrdí jen změny buněk na povrchu děložního čípku. Při konizaci se odebírá větší množství tkáně ve tvaru konusu – kuželu a prozkoumá se pod mikroskopem. Zákrok vyžaduje místní znecitlivění nebo celkovou anestezii a provádí se v nemocnici.

Konizace se využívá i při léčbě předrakovinných změn, kdy se jí odstraní celá postižená oblast děložního čípku.

Co se týká prevence, i zde jde o vaši imunitu.

určitě se všichni shodneme na tom, že největší hrozbou je střídání sexuálních partnerů a nejdůležitější je udržování imunitního systému ve skvělé kondici.

Na trhu je dostupných množství výrobků, které zaručeně pomáhají budovat imunitu, otázkou však zůstává, který z nich si vybrat. Kvalitním a skutečně výjimečným přípravkem v této oblasti je INDONAL, který pomáhá na celou řadu intimních problémů podle rad odborníků-gynekologů.

Látka I3C se stala velmi populární přírodní látkou v prevenci rakovinných onemocnění, zejména prsu a vaječníků. Jedná se o látku hojně rozšířenou v čeledi brukvovité. U této látky se předpokládá několik mechanismů účinku. Uvádí se zejména antiestrogenová aktivita, přímo se váže na estrogenové receptory, kde působí jako antagonista,“ říká Silvia Fialová z publikace Fytoterapie benigní hyperplazie prostaty.

 

 

Produkt INDONAL PARTNER® je vysoce kvalitním přípravkem, který posiluje imunitu jak u mužů, tak u ženské části populace.

INDONAL obsahuje jednu z fytochemických látek s protirakovinnými účinky Indol-3-karbinol, který přispívá k hormonální rovnováze u mužů i žen, ovlivňuje metabolismus testosteronu a estrogenu.

Více informací se dozvíte na www.indonal.eu.

Kromě výše zmíněného produktu je na trhu k dispozici i INDONAL WOMAN®, který příznivě ovlivňuje svým složením ženské problémy.

Jaké jsou účinky INDONAL WOMAN:

  • má posilující účinek pro hormonálně závislou měkkou tkáň (prsa, děloha)
  • přispívá k rovnováze pohlavních hormonů u žen
  • zmírňuje tlaky v prsou během i mimo menstruaci
  • příznivě působí v období klimakteria
  • nabuzuje imunitu

Zkuste se informovat u svého gynekologa, ošetřujícího lékaře nebo u lékařníků v lékárnách o tomto revolučním bylinném přípravku.

“Nadále však platí, že pravidelná gynekologická vyšetření jsou nejlepší prevencí“, uzavírá gynekoložka MUDr. Ilona Hegerová.

Prevence je to nejzákladnější a nejdůležitější, nezapomeňte na to myslet i u vaší dospívající dcery.

Napsat komentář