Zázračná Čaga. Zdraví pro celou rodinu!

Články a štúdie

03. května 2022

Čaga (lat. Inonotus Obliquus, slov. zrzka šikmý) je houba rostoucí převážně na březových stromech v chladnějším podnebí po celé severní polokouli. Na první vůbec nevypadá jako houba! Vzhled však může být klamavý, protože tato zvláštní houba má četné zdravotní přínosy.

 

  • Podporuje imunitní systém

Čaga je bohatá na Beta-D-glukany, které pomáhají vyrovnávat odpověď imunitního systému. Čaga pomáhá v případě potřeby posílit imunitní systém, ale na druhou stranu jej zpomaluje, když je hyperaktivní. Výzkum také ukázal, že čaga aktivuje imunitní buňky zodpovědné za boj proti iniciaci rakoviny. Výzkum stále probíhá, protože jsou zapotřebí další studie k určení celkové úlohy čagy při rakovině. Čaga se ukázala jako účinná při podpoře standardních přístupů k rakovině, jako je chemoterapie, kompenzací negativních vedlejších účinků tohoto programu.

 

  • Uklidňující vlastnosti

Čaga podporuje integritu cév a poskytuje utišující vlastnosti během podráždění. To může být užitečné pro ty, kteří trpí bolestí, neuropatií a dokonce i diabetes.

 

  • Vředy a gastritida

Většina vředů je způsobena bakteriemi, jako je Helicobacter pylori, takže dobře fungující imunitní systém může zasáhnout proti tomuto patogenu. Vředy mohou být zklidněny použitím čagy, v závislosti na závažnosti a pacienta.

 

  • Normalizování hladiny krevního tlaku a cholesterolu

Studie ukázaly, že kyselina betulinová, která se nachází v čaze, je schopna narušit cholesterol LDL v krvi.

 

  • Antimikrobiální aktivita

V jedné studii byla prozkoumána chemická charakterizace a biologická aktivita extraktů houby čaga a ta vykazovala vysokou antioxidační a antimikrobiální aktivitu.

 

  • Ochrana před poškozením DNA

V jedné studii byly buňky předběžně ošetřeny extraktem ze žluté čagy a poté byly ošetřeny s H202 k vyvolání oxidačního stresu. Takto ošetřené buňky vykazovaly menší poškození než buňky, které nedostaly extrakt čaga.

 

  • Antivirové vlastnosti hub čaga

V minulosti byly provedeny studie o antivirových aktivitách čaga hub. Ve dvou nedávných studiích například vykazovala čaga podporu proti výrazným kožním skvrnám.

 

  • Antioxidačné vlastnosti

Japonské štúdie preukázali, že extrakty z čagy vykázali najvyššiu antioxidačnú aktivitu oproti ostatným študovaným hubám ako sú Agarics blazei, Ganoderma lucidum Mycelium a Phellinus linteus. V in vitro pokusoch pôsobili extrakty z čagy proti zlatému stafylokoku (Staphylococcus aureus) a Escherichia coli.

 

OBSAH:

  1. PolysacharidyČaga obsahuje v rámci svých chitinových stěn strukturální polysacharidy, které poskytují energii, zlepšují kardiovaskulární funkce, zdraví střev a jater a podporují zdravou hladinu cukru v krvi. Také se říká, že mohou zlepšit i náladu. 
  2. Beta-D-glukanyBeta-D-glukany jsou známé svou schopností regulovat imunitní systém. Beta-D-glukany pomáhají normalizovat hladiny cholesterolu a cukru v krvi. 
  3. FytosterolyZ fytosterolů přítomných v čaga je 45% lanosteroly, 25% inotodioly a zbývajících 30% tvoří Ergosterol, Fecosterol a několik dalších. Testy in vivo a in vitro ukazují přímý účinek lanovosterolu a inotodiolu na rakovinné buňky, přičemž lanosterol přináší pozitivní účinek na virové sloučeniny. Zpomalují proces stárnutí. 
  4. Betulin a kyselina betulinová (triterpeny)Betulin a kyselina betulinová jsou silná terapeutická činidla, která se v současnosti zkoumají pro jejich účinky na podporu zdravých hladin cholesterolu. Kromě jejich příznivého přínosu k udržení zdravého profilu cholesterolu se zkoumá betulin a kyselina betulinová také v souvislosti s rakovinou a viry. 
  5. AntioxidantyČaga sklerocium obsahuje masivní množství přirozeného černého pigmentu známého jako melanin, který má vysokou hladinu antioxidantů díky množství polyfenolů, které obsahuje. Čaga má ve skutečnosti nejvyšší skóre ORAC (míru antioxidační účinnosti) mezi jakýmikoli „superpotravinami“. 
  6. SODSOD (super peroxiddismutáza) je dalším důležitým antioxidantem přítomným v čaze. SOD se týká skupiny enzymů nazývaných super peroxiddismutáza. Tyto enzymy hrají důležitou roli při ochraně našeho těla proti destruktivním účinkům nekontrolované oxidace a volných radikálů. SOD účinnost se měří S-ORAC skóre.
  7. MelaninSoučasné výzkumy říkají, že působí proti volným radikálům a také jako silný imunostimulátor. Imunitu při ozařování posiluje tím, že aktivizuje epifýzu. Melanin má vysokou absorbční schopnost, pomáhá pročišťovat a zkvalitňovat krev. Ovlivňuje zabarvení naší pokožky.

 

 

Jak si připravit čaga čaj?

Nejoblíbenější způsob, jak konzumovat čaga, je připravit si lahodný šálek čaje. Níže je uveden jednoduchý recept na čaga čaj, který si můžete připravit i doma.

Můžete rozpůlit tobolku a použít extrakt.
Položte jednu čajovou lžičku (dvě, máte-li rád silnější čaj) do čajového sítka.
Vložte sítko do velkého hrníčku a nalijte asi 400 ml teplé vody.
Nechte čagu a horkou vodu louhovat alespoň 5 minut, ale čím déle tím se extrahuje více bioaktivních složek.
Odstraňte sítko z hrníčku a přidejte javorový sirup nebo med podle vkusu.

 

Přejít na produkt:

https://indonal.eu/produkt/caga-imunal-brusnice

Zdroj:

http://www.betterhealththruresearch.com/340ResearchPapersChaga.htm

http://www.vitalne.sk/2018/01/caga-huba-super-potravina/#ixzz5NZKMp1pk

foto unsplash: Zmeallen taylor

Napsat komentář